arka

10 Şubat 2013 Pazar

EV YAPIMI YABAN MERSİNİ ( VİŞNE) LİKÖRÜ
Acıbadem semt pazarında tesadüfen taze yaban mersinine rastlamıştım. Satıcının da ısrarı ile 1 kilo aldım. Bu kadar çok yaban mersinini ne yaparım ben diye düşünürken aklıma arkadaşım Murat'ın yaptığı  kırmızı erik likörü geldi. Hemen arayıp tarifini aldım ve yaban mersinine uyarladım. Çok çok güzel oldu. Mevsimi geldiğinde aynı tarif ile vişne likörü de yapacağım.

Malzemeler:
1 kilo yaban mersini
300 gr toz şeker
4 çubuk tarçın
10 tane karanfil
1 adet muskat
votka

Meyveleri yıkayıp güzelce kuruladım. Bir kavanozun içine koyup üzerine şekeri döktüm. Tarçını, karanfilleri ve muskatı koydum. Kavanozun kapağını kapatarak ve hiç açmayarak 2 ay boyunca iki günde bir çalkaladım.  Oda sıcaklığında iki ayın sonunda yaban mersinleri suyunu bırakarak iyice fermente oldu. Suyunu süzdüm. Tülbent ile süzülürse çok daha berrak oluyor. Bire bir ölçüyle votka ile karıştırdım.

Votka miktarı isteğe göre ayarlanabilir. (Aslında tüm malzemeleri kendi ağız tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.)


*******

Mevsiminde vişne ile de denedim. Vişne harika sonuç veriyor. Bire bir votka ile karıştırınca vişne suyu içiyormuş gibi hissediyorsun. Bu yüzden içerken bazen kadehin  içine 1 çorba kaşığı kadar konyak ekliyorum. Mükemmel!!!!!!

Şimdi kızılcık ve çilekten de hazırladım. Sonuçları paylaşırım.

Ve sonuçlar: (11.10.2013)

Kızılcık ve çilekleri de aynı yöntemle hazırladım. Ancak tatile gittiğimden düzenli çalkalayamadım ve ikisini de küflendirdim.

Yılmadım.

Çilek ile tekrar hazırladım. Bu sefer buzdolabında beklettim. Gayet güzel oldu.

Hiç yorum yok: